EN   /   TR
Haberlere Dön >>

Turizm Rehberi - Karavanlar OffRoad A çıktı-Balkan Pvc Plastik San.Tic.Ltd.Şti.

Https://www.turizmmuhabiri.com/index.php/2019/12/12/karavanlar-off-roada-cikti/

Balkan Pvc Plastik San.Tic.Ltd.Şti.      Güncelleme 

Turizm Rehberi - Karavanlar OffRoad A çıktı-Balkan Pvc Plastik San.Tic.Ltd.Şti.

Son yıllarda günden güne yükselen bir trend oldu Karavan Turizmi. Birbirinden lüks otellerde onlarca-yüzlerce kişi ile aynı yerde tatil yapmak birçoğumuz için iyi fikir değil. Hele doğa aşığı ve sportif yönü olanlar için böyle bir tatil işkence. Özgürlüklerini sevenler alıyor başlarını gidiyorlar dağlara, yaz kamplarına ya da kimselerin olmadığı deniz kıyılarına. Ancak karavanlarıyla gidebildikleri araziler sınırlıydı. Artık off road’a girebilen yeni nesil karavanlar ile bu sınırlar genişledi. Biz de bu konuda bir uzmandan bilgi alalım istedik. Off road tipi karavan geliştiren tasarımcı-üretici Murat Serin ile konuştuk.

Bize önce kendinizi anlatır mısınız?

Ben Murat Serin, doğa sporları tutkusunu işi ile birleştiren bir iş insanıyım. Çocukluğum ailemin doğa sevgisi sayesinde Trakya’da Yıldız Dağları’nın meşe ormanlarında kamp yaparak, balık tutarak, doğa yürüyüşleri ile geçti.. Doğanın içinde doğayla uyumlu vakit geçirmeyi öğrendim. İlkokul yıllarında jimnastik, lisede futbol, üniversitede tenisi ileri seviyelerde oynadım. Bu sporların üstüne yıllar geçtikçe sörf tutkusu eklendi. Alaçatı Sörf Merkezi adeta ikinci adresim oldu. Yamaç paraşütü ve kayak da yıllardır hayatımda. Salda Gölü’nden, Karadeniz’e, Gökçeada’dan, Avusturya Alpleri’ne pek çok yerde doğa sporları yaptım. Doğanın farklı koşullarında aktif hareket edebilmenin, spor yapabilmenin ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum. İşletme ve iktisat alanında iki üniversite bitirdim, 1 yıl da İngiltere’de yaşadım. Halen iç dekorasyon alanında tasarım, üretim ve uygulama yapan bir şirketim var.

Neden satın almak yerine bir karavan ürettiniz?

Yaz aylarını mümkün mertebe deniz kenarında geçiriyorum. Rüzgâr sörfü, kayak, kampçılık, balıkçılık gibi pek çok sporu aktif olarak yapıyorum. Hem dağa hem denize gidiyor, yazın da kışın da geziyorum. Doğada spor yaparak vakit geçirdikçe gördüm ki dünyanın en güzel doğa sporu merkezleri el değmemiş olanlardı ve buralarda tesis yoktu. Tesis bulunan yerler ise ya sizi belli bir alanda kısıtlıyor, ya da çok yüksek ücretler ödemek zorunda bırakıyordu. Önce kendime bir karavan almak istedim ama gördüklerimin hiç biri benim hayallerimi ve ihtiyaçlarımı tam olarak karşılamıyordu. Piyasadaki karavanlar hep normal yollar ve genelde sadece yaz kullanımı için düşünülmüştü. Bunlar arazi koşullarına uygun değildi. Off road’a girebilenler ise ya içinde ayakta durulamayan, ya da benim hedeflediğim seviyede izolasyona sahip olmayan modellerdi. Neden ben yapmayayım diye kollarımı sıvadım. Bunun üzerine kendim tasarım yaptım ve GeoCamper’i ürettim.

Sizin karavanın diğerlerinden farkı ne?

Öyle bir şey yapmalıydım ki hem hafif, hem dayanıklı, yazın ağaçsız bir sahile, kışın bir kayak merkezine de gidebilecek kadar iyi izolasyonlu olmalıydı. Hem yerden yüksekliği ile gerektiğinde zor yollara girebilecek, hem konakladığınızda içinde ayakta durulabilecek, mutfak banyo, duş, tuvalet, çift kişilik yatak, yemek ihtiyaçlarımızı kendi iç alanında karşılayabilecek donanımda bir çekme karavan oldu Geocamper. Aerodinamik tasarımı sayesinde seyahat sırasında kuyruk türbülansı da yaşatmıyor.

Hangi malzemeler kullanıldı?

İşte bizim en çok kafa yorduğumuz alan da bu oldu. Doğru malzeme kombinasyonu tasarımda bizim için vazgeçilmez önemdeydi. Hafiflik, esneklik ve dayanıklılık için karavanın gövdesinde binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan alüminyum kompozit panelleri kullandık. Mutfak ve mobilyalarında ise yatlarda kullanılan suya dayanıklı bir marin malzemeye yer verdik. Şasi ve iskeleti de alüminyum. İçindeki izolasyon malzemesiyle birlikte duvar kalınlığı 4 cm. Bu malzemelerle hem mükemmel izolasyonlu, hem de ruhsatsız kullanım avantajı sağlayan 750 kg altı sınıfta bir ürün çıkartmış olduk. Karavan küçük bir araçla bile kolayca çekilebiliyor.

Kaç kişi kapasiteli?

GeoCamper, temiz-pis su depoları, duşları, tuvaleti, kış ısıtıcısı, güneş paneli ve akülerle 3-4 kişilik bir ailenin rahatça kalabileceği sıcak bir ev ortamı sunuyor. Mutfağı evinizden hiçbir eksik hissettirmeyecek donanımda. Köpekleriyle seyahat edenler için özel köpek taşıma bölümü de bulunuyor.

Üretim aşamalarında destek aldınız mı?

Araştırma, tasarım ve üretim aşamaları üç yıl sürdü. Bu yıl nihayet piyasaya çıktı. Özgün bir ürün olması, pek çok kurumun da destek vermesini sağladı. GeoCamper’ın tüm üretim aşamaları KOSGEB tarafından Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında desteklendi. Karavan hem Türkiye Patenti, hem de TÜBİTAK’ın başvurusuyla PCT Dünya Patentini aldı. Profesyonel bir mimari tasarım programı olan Google Sketch- Up tarafından başarı hikayesi olarak seçildi ve filmi çekildi. Ürünü sürekli geliştiriyoruz, yeniden bir renovasyondan geçerek metalik gri renkli 2020 modelini hazırladık.

Ürünü nasıl tanımlarsınız?

GeoCamper bir off road aracın çıkabildiği her noktaya çıkabilecek kadar dinamik bir yapıya sahip. GeoCamper’da, sörf bordu ve yelkenleri, bisiklet, kayak, olta, hatta Zodyak bot taşınabilecek bölmeler ve açılar tek tek hesaplandı. Tentesi, kış ısıtıcısı, geniş yatak alanı, iç- dış kullanımlı masası, güneş paneli, aküsü, ocağı, buzdolabı, iç-dış duşları, tuvaleti ile dağda veya deniz kenarında bir ev konforu sunuyor.  3 modelimiz var.

Modellerin özellikleri ne?
Tüm modellerin yapımında  “Dört mevsim, her zeminde, tek karavan” fikri ile yola çıktım. Doğa sporcuları, avcılar, köpekleri ile gezginler, veya sadece gezmek isteyenler için değişik opsiyonlara sahip çok amaçlı bir karavanlar oldu. . Yüzde yüz alüminyum gövde konstrüksiyonu ve patentli eklemlenme metodu sayesinde yıllara meydan okuyan bir sağlamlıkta ürettik. Yalıtımlı bir evle aynı değerde ısı ve ses izolasyonuna sahip. Mutfak ve duşun iç bölümde olması ve içinde ayakta durabilmesi onu diğer off-road karavanlardan ayıran özellikleri arasında. Ayrıca bir dış duşa da sahip. Yeterli iç hacmiyle ve hafifliğiyle yaz kış konaklama sağlıyor. Artık tüm modeller GeoCamper’ın 2020 renovasyonuyla üretiliyor. Modellerimiz şöyle;

GeoCamper City: “Park edebilecek kadar küçük, yaşayacak kadar büyük.” bir karavan. Şehir gezginleri veya çoğunlukla karavan kampı kullananlar için düşünüldü. Her hafta sonu ya da uzun tatillerde şehirleri, tarihi ve doğal alanları gezmek isteyenler, ya da karavan kamplarında konaklamak isteyenler için güvenli ve konforlu bir alan sunuyor. Şehirde dar sokaklara ve park alanlarına sokabileceğiniz, kolayca manevra yapabileceğiniz kompakt bir tasarıma sahip. İzolasyonu ile yazın ve kışın rahatça gezmenizi aracınızın girebildiği her yere karavanınızla birlikte girmenizi sağlıyor. Bu modelde alçak lastik opsiyonu ile asfalt kullanımı kolaylaştırabiliyorsunuz. City modeli için 750 kg altı O1 taşıt sınıfını ya da bin 100 kg yükleme kapasiteli O2 taşıt sınıfını seçebilirsiniz. Her iki sınıf da hemen tüm araçlar tarafından çekilebiliyor.

GeoCamper Off Road: Dinamik tasarımlı, güçlü gövdeli bir model. Doğa sporcularının ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Malzeme taşıma alanları değişik sporların gereçlerini taşımaya uygun. Doğadayken kendinizi ayrıcalıklı hissettirecek türde. Rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, treking, dağ bisikleti, kayak, balıkçılık, dalış, rafting, için gereken tüm malzemelere uygun depolama alanlarına sahip. Dinamik tasarımıyla yayla, dağ, orman ve her tür arazide aracınızın gidebildiği noktaya kadar sizinle gidebiliyor. İzolasyonu sayesinde kayak yaparken dağda, sörf yaparken deniz kenarında hava koşullarından etkilenmeden konaklama olanağı sunuyor.

GeoCamper Hunter: Off-road alanlarına aracınızla birlikte rahatlıkla çekilebiliyor. Doğada her türlü ihtiyacını karşılayarak sıcak bir ortamda barınmasını sağlıyor. İçinde kilitli tüfek ve fişek taşıma dolapları, köpeklerin taşınabileceği ayrı bölmeleri var. Hunter modelini istediğiniz özellikleri ekleyerek O1 veya O2 sınıfı seçebiliyorsunuz. Dileyenler için farklı kamuflaj desenlerinden birini seçerek de teslim alınabiliyor.

www.geocamper.com.tr       info@geocamper.com.tr http

youtube:  GeoCamper Off Road  instagram: geocamper karavan facebook: Geo Camper Offroad

Bu icerik 510 kişi tarafından incelendi.

Karavan